Category Archives: Services
Schedule of services and events for April 2 – April 9
Monday, April 3
7 PM – Spirituality Class
Tuesday, April 4
8:30 AM – Lenten Hours
Wednesday, April 5
6 PM – Presanctified Liturgy followed by Lenten Meal
7 PM – Catechism Class
Thursday, April 6
8:30 AM – Lenten Hours
9 AM – Prayer Group
Friday, April 7
9 AM – Lenten Hours
9:30 AM – Old Testament Class
6 PM – Presanctified Liturgy
Saturday, April 8
9 AM – Divine Liturgy for Lazarus Saturday
10 AM – Family and Youth Retreat – Making Palm Crosses, Dyeing Eggs, making Luminaries and Prayer Ropes preparing for Palm Sunday and Pascha
5 PM – Great Vespers with Litya for Palm Sunday
Sunday, April 9
10 AM – Divine Liturgy Feast of PALM SUNDAY
11:30 AM – Lenten Cook Off
Patriarchal Pence Collection—On Palm Sunday, April 9th we will have our annual collection for the Patriarchate of Constantinople
Readers Schedule
4/9 – Suzanne Molineaux
4/16 – Paul Sulich
4/23 – Harry Fong
4/30 – Paul Toaso
Coffee Hour
4/9 – Lenten Cook Off
4/16 – PASCHA
Schedule of services and events for March 26 – April 2
Monday, March 27
7 PM – Spirituality Class
Tuesday, March 28
8:30 AM – Lenten Hours
9 AM – Perogies
7 PM – Kielbasa Session
Wednesday, March 29
6 PM – Presanctified Liturgy followed by Lenten Meal
7 PM – Catechism Class
Thursday, March 30
8:30 AM – Lenten Hours
9 AM – Prayer Group
6 PM – Canon of St. Andrew/life of St. Mary
Friday, March 31
9 AM – Lenten Hours
9:30 AM – Old Testament Class
11:30 AM – Set up for Bake Sale
6 PM – Service and presentation at St. George’s
Saturday, April 1
10 AM to 3 PM – Easter Craft & Bake Sale
5 PM – Vespers
Sunday, April 2
10 AM – Divine Liturgy St. Mary of Egypt
11:30 AM – Church School
11:30 AM to 1:30 PM– Easter Craft & Bake Sale
12:30 PM – Parish Council Meeting
Readers Schedule
4/2 – Susan Paltauf
4/9 – Suzanne Molineaux
4/16 – Paul Sulich
4/23 – Harry Fong
4/30 – Paul Toaso
Coffee Hour
4/2 – Bundra
4/9 – Lenten Cook Off
4/16 – PASCHA
Schedule of services and events for March 19 – March 26
Monday, March 20
7 PM – Spirituality Class
Tuesday, March 21
8:30 AM – Lenten Hours
9 AM – Cookies
Wednesday, March 22
6 PM – Presanctified Liturgy followed by Lenten Meal
7 PM – Catechism Class
Thursday, March 23
8:30 AM – Lenten Hours
9 AM – Prayer Group
Friday, March 24
9 AM – Lenten Hours
9:30 AM – Old Testament Class
6 PM – Paraklis service
Saturday, March 25
8:30 AM – Liturgy for the Feast of the Annunciation
10 AM – Family and Youth Outing to Maple Syrup farm
5 PM – Vespers
Sunday, March 26
10 AM – Divine Liturgy – Sunday of St. John Climacus
11:30 AM – Church School
Readers Schedule
3/26 – Susan Sulich
4/2 – Susan Paltauf
Coffee Hour
3/26 – Suzanne
4/2 – Bundra
4/9 – OPEN
4/16 – PASCHA
schedule of services and events for March 12 – March 19
Monday, March 13
7 PM – Spirituality Class
Tuesday, March 14
8:30 AM – Lenten Hours
9 AM – Stuffed Cabbage session
Wednesday, March 15
6 PM – Presanctified Liturgy followed by Lenten Meal
7 PM – Catechism Class
Thursday, March 16
8:30 AM – Akathist
9 AM – Prayer Group
7 PM – St. Nectarios Anointing Service
Friday, March 17
9 AM – Lenten Hours
9:30 AM – Old Testament Class
7 PM – Deanery Presanctified Liturgy at St. John’s Church Mill Hill Avenue
Saturday, March 18
9 AM – Soul Saturday Liturgy for the departed
4 PM – Akathist to the Inexhaustible Cup
5 PM – Vespers
Sunday, March 19
10 AM – Divine Liturgy – Sunday of the Cross
11:30 AM – Church School
Readers Schedule
3/19 – Susan Paltauf
3/26 – Susan Sulich
Coffee Hour
3/19 – Gross
3/26 – Suzanne
4/2 – Bundra
4/9 – OPEN
4/16 – PASCHA
schedule of services and events for the March 5 – March 12
Monday, March 6
7 PM – Spirituality Class
Tuesday, March 7
8:30 AM – Lenten Hours
9 AM – Stuffed Cabbage session
Wednesday, March 8
6 PM – Presanctified Liturgy followed by Lenten Meal
7 PM – Catechism Class
Thursday, March 9
8:30 AM – Akathist
9 AM – Prayer Group
Friday, March 10
9 AM – Lenten Hours
9:30 AM – Old Testament Class
6 PM – Paraklis Service
Saturday, March 11
8 AM – Roll Baking
9 AM – Soul Saturday Liturgy for the departed
5 PM – Vespers
Saturday, March 11
12 midnight – Turn the Clocks ahead 1 hour
Sunday, March 12, 10 AM – Liturgy – St Gregory Palamas
Readers Schedule
3/12 – Paul Toaso
3/19 – Susan Paltauf
3/26 – Susan Sulich
Coffee Hour
3/12 – McVeigh/Sulich
3/19 – Gross
3/26 – Suzanne
4/2 – Bundra
4/9 – OPEN
4/16 – PASCHA
Schedule of events and services for February 27 – March 5
Monday, February 27
9 AM – Lenten Hours
6 PM – Canon of St. Andrew
Tuesday, February 28
8:30 AM – Lenten Hours
9 AM –Perogie session
6 PM – Canon of St. Andrew
Wednesday, March 1
9 AM – Lenten Hours
6 PM – Presanctified Liturgy followed by Lenten Meal
7 PM – Catechism Class
Thursday, March 2
8:30 AM – Akathist of Repentance
9 AM – Prayer Group
4 PM – 6 PM – Monthly Food sale
6 PM – Canon of St. Andrew
Friday, March 3
9 AM – Lenten Hours
9:30 AM – Old Testament Class
1 pm – 5 pm – Dorothy Day Soup Kitchen
6 PM – Paraklis Service
Saturday, March 4
5 PM – Vespers
Sunday, March 5
10 AM –Liturgy – Sunday of Orthodoxy Procession with Icons
11:30 AM – Church School
5 PM – Sunday of Orthodoxy Vespers at St. George’s Church Kohanza Street Danbury
Readers Schedule
3/5 – Harry Fong
3/12 – Paul Toaso
3/19 – Susan Paltauf
3/26 – Susan Sulich
Coffee Hour
3/5 – Vero/Lady/Carmen
3/12 – McVeigh/Sulich
3/19 – Gross
3/26 – Suzanne
4/2 – Bundra
4/9 – OPEN
4/16 – PASCHA
Schedule of services and events for February 19 – February 26
Monday, February 20
7 PM – Spirituality Class
Tuesday, February 21
8:30 AM – Hours
9 AM – Perogie Session
Wednesday, February 22
NO Catechism Class
Thursday, February 23
8:30 AM – Akathist
9 AM – Prayer Group
Friday, February 24
9 AM – Old Testament Class
Saturday, February 25
11 AM – In formal Q & A with Alex Goodwin from OCMC at Sulich’s home
4 PM – Vespers and OCMC presentation at St. John’s Church Silver Lane, Stratford, CT
Sunday, February 26
10 AM – Divine Liturgy – Missions Sunday
11:30 AM – Rite of Forgiveness
11:45 AM – OCMC Presentation by Alex Goodwin – Coffee Hour to benefit OCMC
Readers Schedule
2/26 – Bob Faubel
3/5 – Harry Fong
3/12 – Paul Toaso
3/19 – Susan Paltauf
3/26 – Susan Sulich
Coffee Hour
2/26 – OCMC Fundraiser
3/5 – OPEN
schedule of services and events for February 12 – February 19
Monday, February 13
7 PM – Spirituality Class
Tuesday, February 14
8:30 AM – Hours
9 AM – Perogie Session
Wednesday, February 15
7 PM – Catechism Class
Thursday, February 16
8:30 AM – Akathist
Friday, February 17
9 AM – Old Testament Class
Saturday, February 18
9 AM – Liturgy Soul Saturday
6 PM – Vespers
Sunday, February 19
10 AM –Divine Liturgy
Readers Schedule
2/19 – Susan Paltauf
2/26 – Bob Faubel
3/5 – Christopher Mihaly
Coffee Hour
2/19 – OPEN
2/26 – OCMC Coffee Hour Fundraiser
schedule of services and events for February 5 – February 12
FAST FREE WEEK
Monday, February 6
7 PM – Spirituality Class
Tuesday, February 7
8:30 AM – Hours
9 AM – Perogie Session
Wednesday, February 8
7 PM – Catechism Class
Thursday, February 9
8:30 AM – Akathist
Friday, February 10
9 AM – Old Testament Class
Saturday, February 11
6 PM – Wild Game Dinner
Sunday, February 12
10 AM – Divine Liturgy
3 PM – OYMT Training at St. Barbara’s in Orange, CT
Readers Schedule
2/12 – Christopher Mihaly
2/19 – Susan Paltauf
2/26 – Bob Faubel
Coffee Hour
2/12 – OPEN
2/19 – OPEN
2/26 – OPEN